Nejlevnější ohřev vody

Teplou vodu využívá v domácnosti úplně každý. Pokud ohříváte vodu v běžném bojleru, využíváte pro úsporu nákladů noční proud. Cena elektřiny z distribuční sítě ale stále stoupá a do budoucna tomu nebude jinak. Existuje však řešení, které růst nákladů spolehlivě zastaví – fotovoltaický ohřev vody.

Ze všech systémů na ohřev teplé vody je vybudování a provozování fotovoltaického systému nejjednodušší, bezobslužné a bezúdržbové. V současné době je navíc cena fotovoltaických panelů na velmi příznivé úrovni, a to ještě více zatraktivňuje toto řešení. Instalace celého zařízení se většinou zvládne během jednoho dne. Délka instalace ale závisí na konkrétní situaci, např. postačí-li k montáži žebřík nebo je-li nutná montážní plošina apod. Konstrukční systémy pro instalaci panelů existují pro všechny typy střech i pro všechny druhy střešních krytin. Plošné zatížení střechy fotovoltaickými panely je velmi nízké, zhruba 10 kg/m2.

Fotovoltaické panely vytvářejí elektrickou energii, a proto pro ohřev teplé vody můžeme nadále používat již nainstalovaný elektrický bojler. Výrazně tím snížíme pořizovací náklady (až o 30 %). Všechna vyrobená energie se uloží v zásobníku teplé vody a tím výrazně snížíte placený odběr elektrické energie z distribuční sítě. Musíte však pořídit vhodný MPPT regulátor/invertor, např. OPL 9AC, který přeměňuje stejnosměrné napětí a proud (DC) z fotovoltaických panelů na střídavý (AC). Bez regulátoru by bylo nutné v běžném bojleru provést nákladné úpravy a ani tak by provoz nebyl příliš efektivní. Návratnost vložené investice se proto nyní pohybuje v rozmezí od 4 do 6 let. Při volbě jiného typu alternativního ohřevu taková výhoda nevzniká, neboť se musí pořizovat nové zařízení.

FVE vyrobí z 1 m2 fotovoltaického panelu až 1100 kWh za rok, proto fotovoltaickým ohřevem ušetří běžná domácnost až 75 % nákladů na ohřev vody. Velikost FVE se odvíjí od velikosti používaného bojleru a počtu osob v domácnosti. Také záleží na orientaci (umístění panelů). Nejvhodnější je jižní strana (největší a nejdelší intenzita slunečního svitu), ale i jihozápadní nebo západní orientace vykazují dobrou roční bilanci. Instalace na východně, severovýchodně nebo dokonce severně orientované střechy se nevyplácí.

Pro komfortní celoroční ohřev vody bez teplotních výkyvů je vhodné regulátor dovybavit přepínačem solar/distribuce, např. OPL HDO. S přepínačem dosáhnete neustálou dostupnost teplé vody v potřebném množství. OPL HDO v oblačných dnech jednoduše přepnete na ohřev z distribuční sítě. Umožní také dohřátí vody v zimním období, kdy je nižší sluneční aktivita.

Tolik stručně na téma fotovoltaický ohřev vody v domácnosti. Neváhejte nám napsat dotaz, rádi vám s fotovoltaikou poradíme. Úspora nákladů s regulátorem OPL 9AC se vždy vyplatí.

Celý tým SolarEco Vám přejem hodně slunečných dnů.