Často kladené otázky

Zde najdete odpovědi na vaše nejčastější dotazy

Aké prináša výhody nová verzia regulátora na vyhrievanie bojleru?

Nová verze (OPL 9AC) má  mikroprocesorové řízení s MPPT režimem. Má mnoho ochranných prvků, které zvyšují odolnost regulátoru při odpojení zátěže.

Jde o zcela přepracované nové řešení, které umožnilo zvýšení výkonu regulátoru na 4kW.

 
 

 

Aký regulátor odporúčate na bojler 2,2kW a s solárnym poľom do 1,8kW?

Pro tuto soustavu je možné využít všechny verze regulátoru (OPL 7AC a OPL 9AC).

Panelov je 8ks, ktoré budú zapojené na dve vetvy po 4ks tj napätie by malo byť cca 150V v záťaži. Toto zapojenie je zvolené preto lebo každý set je orientovaný na inú stranu.

150V rozhodně nebude na zátěži, ale na prázdno. Na zátěži bude odhadem 130V. Pro běžný bojler (230V) je to už velmi nízké napětí. OPL 9AC si s takovou soustavou poradí, ale v zimě zřejmě bez dostatečného výkonu. Vždy je nutné, aby soustava byla v rovnováze jak napěťově, tak proudově (Ufvs~Ureg~Ubojler, Ifvs~Ireg~Ibojler). Pro napětí Umpp = 130V je vhodné v bojleru vyměnit spirálu na 130V.
Optimální je 8 panelů zapojených do série. Pokud je na střeše místo je vhodné dva stringy (řetězce) zapojit do jednoho (8 panelů v sérii).

Výstupní svorky regulátoru nejsou nijak označeny, jen tou vlnkou. Která z nich je prosím fázová? Jde mi o to, že mám 2 P jistič, u kterého se N jen rozpojí, ale není jištěna. Takto nevím, jak to mám připojit.

Regulátor vytváří vlastní energetickou síť typu IT. Je úplně jedno, kterou svorku zvolíte jako L a kterou N, protože na výstupu regulátoru není možné fázovat jiné současně běžící zařízení. Můžete připojit jen odporové spirály. Je to tedy výhradně na Vás, jakou konvenci si pro energetickou soustavu regulátoru zavedete.

Než má regulátor hodně energie tak bojler bzučí jako velký transformátor. Ráno hned jak se rozední a večer až než je tma. Při dobrém oslunění FVE to přestane. Není něco špatně?

Není, pouze bzučení jako „velký transformátor“ je opravdu velká nadsázka. Bzučení se objevuje proto, že máte suchou spirálu a regulátor má na výstupu modifikovaný sinus. Ostré přechody volnou spirálu rozvibrují a to je slyšet. Čím slabší výkon, tím se tento efekt projevuje více. Tento efekt částečně potlačuje mokrá spirála, kterou tlumí přímý tlak vody. Pokud je efekt opravdu slyšitelný, můžete se pokusit vyměnit spirálu za novou, nebude mít tak skřehlý topný drát a bzučení se výrazně sníží.

Mám problém s tímto: - nejprve jsem přepínal na kotel tak, že jsem dal do bojleru mechanický kapilární termostat co má přepínací kontakt. Nejprve se nahřál bojler a pak to šlo do kotle. No a zde je problém. Termostat během provozu hodně rezonoval, až došlo k jeho zničení, přestal přepínat. Kontakt se zasekl a bojler naštěstí odpojil havarijní termostat.

Regulátor je určen pro ohřev velkého zásobníku. Jakmile ho začnete používat v kombinaci s elektrokotlem (velmi dynamická soustava), musíte zajistit, aby mechanický termostat reagoval se zpožděním. To znamená, že musíte najít vhodnější prostorové umístění termostatu.

Mám 9 ks panelov namontovaných na striežke, len nie su pozapájané a nie je ani regulator. Chcel by som to využívať na TUV je tam 3000W spirála. Co k tomu potrebujem?

Neuvádíte parametry panelů, ale pokud by se jednalo o běžné polykrystalické panely, můžete očekávat velmi spolehlivý provoz.
Potřebujete k tomu regulátor, přívodní solar kabely a připojit bojler. Před regulátor je potřeba pojistkový odpojovač a podle délky vedení také svodič přepětí. Na AC stranu regulátoru je vhodný jistič.

Dobry den, prosim Vas kolko mozem max. do serie zapojit panelov pre Vas regulator ?? Voltage 32.14 max open 38.8, I max 8.71 A

Pokud je těleso na 220V, tak optimálně 8 panelů do série (250V). Můžete vyzkoušet 9, ale těleso bude pracovat na vyšší napětí, než na jaké je zkonstruované. Pokud ale máte těleso s integrovaným termostatem, tak jen 8, neboť tyto termostaty nemohou pracovat na vysoké napětí.

Spinat regulator znamena termostat zapojit na regulator na mieste kde je na svorkovnici prepoj ??

Ano, propojku odstraňte a místo ní zapojte regulátor.

Prosím o specifikaci modelu OPL 9AC 3kW - U a modelu OPL9AC3 - PUI, je to pouze v digi. displeji a nebo je tam více změn, třebas ve funkci?

Specifikace jsou naprosto stejné, pouze je jiný displej.

Regulátor OPL 9AC3 řízený CPU. Předpokládám, že mi bude stačit typ 9AC3 do 3kW, hodlám osadit 8 kusů FV panelů: https://shop.iftech.cz/solarni-panely/1050-solarni-panel-aeg-300wp-mono-celocerny.html

OPL 9AC3 a 8 ks vybraných panelů je dobrá kombinace.

Jde osadit OPL 9AC3 automatickým přepínačem výstupního U/I, který by např. byl ovládán termostatem u bojleru tak, abych v případě, že je již bojler nahřátý mohl využívat vyrobenou elektřinu z FV někde jinde?

Přepínat výstup do jiných zařízení je možné dle libosti, ale regulátor musí být připojen jen k odporové zátěži a bez spojení s distribucí.

Mate menič, ktorý by mi sam prepínal medzi sieťou a panelmi?

Přepínání uvnitř měnič je chráněné užitným vzorem. Jediná cesta je samostatný měnič a přepínač HDO (máme ho vyvinutý).

Keby som mal dokopy 10 panelov nic by sa nestalo? Šlo by vsetko ako ma?

Nestane se nic, pokud napětí na prázdno nepřekročí 400V.  Počítejte ale s tím, že pokud máte běžnou spirálu na 230V, tak by Umpp mělo být max asi 250V. Jinak můžete mít nečekané problémy jako třeba s izolační pevnostmi u bojleru, výkonové přetížení spirály apod.

Moze byt regulátor v kotolni kde je stale 23stupnov teploty? Ci sa nebude prehrievat a ci sa nebudu opalovat kontakty ak termostat na spirale vypne odber prudu.dakujem

Teplotní rozsah regulátoru je od -15°C do 60°C. Ve Vaší kotelně bude mít regulátor ideální teplotní podmínky, ale vhodnější je ho umístit co nejblíže k panelům, aby ztráty na DC vedení byly co nejmenší. Regulátor má AC výstup, proto se kontakty opalovat nebudou. S opalováním kontaktů mají problémy staré DC regulátory.

Dobry den mam 8ks monokrystalickych panelov 280w a potrebujem ich zapojit na spiralu 2kw z termostatom do akumulacnej nadrze aky regulator doporucujete?

Doporučujeme zapojit panely do série a potom můžete použít regulátor OPL 9AC 3kW.

Dobry den chcem sa informovat ci mozem k zapojeniu pouzit ako ochranu: Zvodič prepätia - Citel DS240S - 280DC Istič ETIMAT 10 B 2p 10kA (16A) Dvojpólový poistkový odpojovač PCF10DC 2P 1000V DC

Svodič nízké napětí, použijte raději 600V. AC jistič zvolte podle proudu do spirály (10A až 12A) a pojistky do odpojovače byste měl použít podle zkratového proudu soustavy. V provozu se používají s nejbližší vyšší hodnotou. Odpojovač je i pro jeden strig důležitý hlavně při servisu na soustavě nebo regulátoru.

Ak pridam este 1 panel treba regulator nejak zresetovat alebo netreba nic robit? Teraz mam 8 panelov a myslim ze 9 by sli lepsie.

Nutně nemusíte, ale pokud chcete, aby se přenastavení provedlo rychleji, tak je vhodné vymazat hodnoty z identifikace soustavy resetem regulátoru.

Bolo by možné vyrobiť MPPT s výstupom na 24 V batériu?

Upravit regulátor na výstup na 24V bohužel nelze. Je to zcela jiná koncepce, která by ztratila vysokou účinnost a zisky při slabém oslunění. V naší koncepci je místo baterie bojler.

Poprosil by som Vas o nazor ci priatel moze ist do 10 panelovej instalacie. Ma 1000l aku v tom 200l bojler TUV. V spodnej casti je priruba do ktorej by sme dali urobit jimky na tu spiralu 3x2 kw a dalsiu 1/2 jimku na regulaciu. V pripade prebytku energie by teda neprepinal zataz, ale by ju elektronicky odpajal termostatom pripojenym vodicom 0,5mm na vzdialenost cca 15 -20 m od regulatora. Teplu vodu z A nadrze by vyuzival aj na ohrev rebrikov v kupelniach. zapojene su ze by nechladili TUV.

Propojka není na přepínání, ale na vypínání. Pokud se budou přepínat zátěže, tak se to musí udělat na silové straně. Pro oddělený termostat od spirály zkusit i 10 panelů, ale musíte zkontrolovat, aby napětí naprázdno nebyl vyšší jako 400V.
3x2kW má výhodu, že v zimě můžete zapojit dvě spirály do série a provozovat regulátor na 1kW. To je lepší než využívat na nízký výkon spirálu 2kW. V létě z toho jde udělat i 3kW, ale v létě se přebytky využívají obtížněji.

Dobry den, prosim Vas kolko mozem max. do serie zapojit panenolo pre Vas regulator ?? Voltage 32.14 max open 38.8 I max 8.71 A

Uoc může být maximálně 400V. Záleží však také na spirále. Pokud je těleso na 220V, tak optimálně 8 – 250V, aby nebylo překročeno maximální konstrukční napětí. Můžete tedy vyzkoušet i 9, ale těleso bude pracovat na vyšší napětí, než na jaké je zkonstruované.

Dobrí deň. nejaké novinky vo výrobe regulátorov? Naposledy ste písali ze sa rieši počítadlo kilowattov, a nejaká silnejšia 6kw verzia regulátoru.

Novinek  ve výrobě je hodně. Regulátor je již ve verzi 9-9. Stabilně běží sériová výroba a začínáme montovat krabicové provedení. Regulátor může být vybavený displejem U/I/P. Silnější varianta než 4 kW se stále testuje a pomalu se blížíme do finále, ale zatím ještě nevíme, zda to bude 5 nebo 6 kW.

Když jeden pár panelů má cca 60 - 70 V a dám 4 tyto páry do série dostanu 240 - 280 V DC?

Ano, musíte vytvořit obvod s osmi panely v sérii (případně 10).

Když dávám panely do série, sčítám volty, ale ne ampéry. Když paralelně naopak: sčítám ampéry, ale ne volty.

Ano, přesně tak, fungují zde základní fyzikální zákony.

Jeden panel má 7,71 A což je pod 8 A. Mohu tedy teoreticky použít i jeden pár 10 A pojistek? (ideální čas na odpojení je pouze v noci, kvůli el. oblouku)?

Ano, mohl byste použít i 8,2A nebo můžete vyzkoušet i 8A. Bude na nich větší tepelná ztráta, ale máte větší šanci podchytit zkratový proud. Zase Vám stačí pojistky jen dvě. Zapojení bude vypadat takto: panely>pospojovací krabice>2 pojistky (+ a -) a regulátor. Do pospojovací krabice můžete umístit upravený vícepólový ruční přepínač 25A pro změnu ze sériového zapojení na paralelní, ale musíte také odpojovat regulátor (na odpojení můžete využít pojistkový odpojovač).   

Proč uvádíte dva výkony (280 V x 8 A = 2240 W, 260 V x 8 A = 2080 W)?

Výkon se změní podmínkami na soustavě. To je trochu jiné proti distribuci. V distribuci máte vždy jednu úroveň napětí. Zdroj FV panelů je zdroj s proměnným napětím a nejen proto potřebujete regulátor.

DC zahřívá vodič (tedy i odporové topné těleso) více než AC?

Ano, proto se na přívody používají kabelová lana s průřezem 4 mm2 nebo 6 mm2 a pokud to jde, tak co nejkratší. Proto by regulátor měl být co nejblíže k panelům. Za regulátorem je AC výstup (modifikovaná sinus - pravoúhlý průběh). Tady ztráty nevznikají, tedy vznikají jen o maličko vyšší než je tomu na vedení v distribuční síti. Vedení proto může být dostatečně dlouhé bez ztráty výkonu.

Mohu k vypínač připojit do série termostat?

Ano, vypínač je možné nahradit termostatem. Pokud budete vytvářet ostrov a regulátor se nebude potkávat s distribucí (přepínání na silové straně) můžete nechat původní zapojení termostatu v silové větvi regulátoru. Ušetříte dva dráty na vytažení termostatu z bojleru do regulátoru.

Mozem panely zapojit priamo k spirale bojleru, ci ich budem zbytocne degradovat ??? samozrejme odpajanie cez termostat zrusim, kvoli opalovaniu kontaktov, pripajal by som to rucne v dobe max osvitu

Provoz takového zapojení časem poškodí panely a účinnost bude minimální. Myslete ale i na to, že do bojleru máte dimenzované vedené na AC proud a nikoliv na DC!

Tie dva kondiky voci PEN su ako prepatova ochrana ? alebo treba riesit prepatovu ochranu este dodatocne ??

To je pouze odrušení. Každá FVS, která má delší přívodní kabely jak 10 m, se musí před regulátorem opatřit svodičem přepětí.

Dobry den mam 8ks monokrystalickych panelov 280w a potrebujem ich zapojit na spiralu 2kw z termostatom do akumulacnej nadrze aky regulator doporucujete?

Zapojte panely do série a pak můžete použít regulátor OPL 9AC 3kW.

Dobry den, Na strese budu mit 6 panelu orientovane na zapad a 7 a 8 panelu orientovane navychod. Panely QCells Poly 285 nebo 290Wp. Maji psane Voc cca 40V a Vmppt cca 30V Topne teleso mam 3x 2kW,230V Vim, ze tech 6 panelu na 2kW topne teleso nebude optimalni, ale zejmena za mensiho osvetleni by to snad nemuselo byt tak zle, co myslite?

Soustava bude fungovat i s 6 panely. Za horšího oslunění bude menší počet panelů mít horší účinnost. Regulátor dokáže do každé soustavy dodávat i 1W, proto to bude fungovat i s 6 panely.

Tím, že je na výstupu modifikovaný sinus, šlo by provádět měření jednoduchými měřáky se snímacím trafem ? Dělají se některé poměrně chytré i s datalogerem a podobně.

Měřící moduly mají většinou tři nevýhody.
1. Neumí spočítat správně výkon z modifikovaného sinu.
2. Napájí se přímo z AC a většinou nepracují pod 80V, ale při slabém výkonu (rozbřesk a soumrak) může být napětí na výstupu pouze 20V.
3. Mají ošizené napájení, které je přesně spočítáno na sinus 230V, jak do zátěže půjde plný výkon v modifikovaném sinu, tak vnitřní zdroj měřidla shoří.
Úpravy jsou sice někdy možné, ale stejně měřidla nezobrazují správné hodnoty.

Prisiel mi prepatovy chranic, do mppt mam tahany len 1.5 mm PEN ,asi to bude malo nemal by som potiahnut 4mm ?? rozvodnu skrinu mam dost blizko. inac na dome nemam hromozvod, mal by som to nejako riesit, zabit zemniacu tyc a pripojit na nu Al konsrukcie ??? panely su na pristresku pre auta na plechovej streche

I 1,5mm něco zachrání, 4 mm by byly lepší a svedené do vlastního uzemnění úplně nejlepší. Norma ale předepisuje více.
Neuzemněné panely napojené na regulátor jsou obrovská plošná anténa. Plechovou střechu uzemněte a propojte s ní rámy panelů.

3 kW regulátor OPL 9AC3-U/I má měření napětí a proudu? Plánuji 6 panelů a spirálu do akumulační nádrže.

Ano, má U a I. Do bojleru dejte mokrou spirálu 2kW, ale kupte 3 fázovou. Je to snadnější na montáž. Na 6 panelů budete moci za slabého výkonu rozjíždět na jednu spirálu, jakmile výkon vzroste, tak připněte další dvě. Termostat pochopitelně oddělený od spirály alespoň 15 cm.

Plánuji zakoupit 6 - 7 FV panelů REC 295Wp POLY (jeden už na zkoušku mám), a hodlám jimi ohřívat vodu v boileru. Jen to, nic víc. Maximálně další odporový spotřebič. (Remoska, přímotop bez ventilátoru).Uvítal bych adekvátní MPP, anebo MPPT regulátor, který by byl co nejvíc "user friendly", dostatečně "blbuvzdorný" a který by se dokázal uspokojivě vyrovnat s občasným zastíněním některého panelu ve stringu.

Vybrat můžete z OPL7 nebo OPL9. Nic se na nich nepřenastavuje. Pouze OPL7 je nutné při prvním spuštění nastavit a víc není potřeba.
U panelu je důležitější napětí na prázdno a proud mpp. Z wattů se nedá určit nic. Návrh soustav máte popsaný v manuálu a z jiného mailu překopírovávám pravidla, která je dobré dodržet. Jedná se o jiné panely, ale analogie je stejná.

Mám před domem zemění E-ONu a na druhé straně vlastní zemění s revizí. E-ON má nulák propojen se zeměním, raději zapojím na vlastní zemnící tyče?

Uzemnění můžete provést oběma způsoby, ovšem nesmíte ani jeden drát z výstupu propojit s distribucí, tedy ani s vodičem N.

Chcem sa spytat ci by Vas regulator bol schopny fungovať napr aj s dvomi 260W panelmi ??/ (na chatku dva uz panely mam, a j 80 l bojler, totizto na chatke mam drahu jednotarif elektrinu)

Regulátor s tím v podstatě problém nemá, ale zátěž máte na 230V a na 60V to bude silně nepřizpůsobené. Pokud jde o chatku a jen o léto, tak možná za silného oslunění nějakou vodu ohřejete. Jestli to ohřeje 80l odhadnout neumíme. Spíš ne, ale hodně bude záležet na počasí a orientaci panelů.


Solární energii využijete i Vy!

Rádi odpovíme i na vaše otázky